Единствено възможния отговор на Истанбулската конвенция

Преди време „Асоциация общество и ценности“ алармира за подготовката за приемане на Истанбулската конвенция. Лично подписах Откритото писмо до политиците да отхвърлят тази конвенция. Правителството си изми ръцете по Пилатовски, препращайки топката в полето на Парламента.  Затова реших да откликна на апела на Даниела Джоргова (председател на „Асоциацията общество и ценности“) и да изпратя писма до някои депутати, избрани от 3 МИР Варна в 44-тото Народно Събрание писмо. Ето писмото:

„Обръщам се към Вас във връзка с решението на Министерския съвет да препоръча на Народното събрание гласуване на Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието срещу жени и домашното насилие, известна също като Истанбулска конвенция.

Тази конвенция всъщност съдържа разпоредби, които крият сериозен риск за правата на жените, а така също и на родителите, децата, семейството, свободата на вероизповедание, националните политики по отношение на тези въпроси, както и за вътрешния ред и сигурност и политиките за бежанците.

Истанбулската конвенция въвежда за първи път определение за пол и полова идентичност, независими от биологичния пол на лицето, установени в международното право. Препоръчва се в учебната програма да се включат „нестереотипни роли на пола“- от детската градина до университетите. Очевидно, цели се предефиниране на понятието пол, което подкопава установените християнски ценности и морал по отношение на разбирането за половете.

Това ще доведе до узаконяване на еднополовете бракове у нас, приемането на трети пол, разрешаване ползване от момчета и мъже, които се считат за жени, на бани и тоалетни за жени и други неблагоприятни за обществото последици.

Предвид всичко това, апелирам към вас като народен представител от Варна да гласувате с „Не“ в Парламента на предложението за ратификация на Истанбулската конвенция у нас.

За повече информация, моля посетете Отворено писмо от над 30 организации за отхвърляне ратификацията на Истанбулската конвенция.

С уважение,

Трифон Трифонов,

Варна“

* * *

Като точка 6 е включен Проект на решение за предложение до Народното събрание за ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, подписана на 24 април 2016 г.“ Става въпрос за т.нар. Истанбулска конвенция, която е подписана от вицепремиера и външен министър Екатерина Захариева в тогавашното ѝ качество на министър на правосъдието, с която фактически се признава третия пол и се вменява в дълг на децата да се соъбразяват с това. В нея, освен мерките, насочени към предотвратяване на насилието спрямо жени и деца, се въвежда за първи път определение за пол и полова идентичност, независими от биологичния пол на лицето,установени в международното право. Училищата, в т.ч. етнически и религиозни, ще могат да бъдат санкционирани, ако не позволяват на момчетата, които се идентифицират с женския пол, да използват тоалетните и съблекалните на момичета, и обратно.

Конвенция на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие(на английски: Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence), наричана още Истанбулска конвенция (на английски: Istanbul Convention), е конвенция на Съвета на Европа относно насилието над жени и домашното насилие. Конвенцията е предложена за подписване на 11 май 2011 г. в Истанбул, Турция, и е в сила от 1 август 2014 г.

На 21 април 2016 г. Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие е подписана от министъра на правосъдието във второто правителство на Бойко Борисов – Екатерина Захариева (ПП ГЕРБ).

На 28.11.2017 заместник-министърът на правосъдието Десислава Ахладова (ПП ГЕРБ) по време на кръгла маса, организирана от Български фонд за жените обяви, че Истанбулската конвенция ще бъде ратифицирана до края на 2017 година.

От името на третото правителство на Бойко Борисов (ПП ГЕРБ) Цецка Цачева, Министър на правосъдието на Република България, изразява становище в полза на ратифициране на Конвенцията и приемане на новото понятие „социален пол“ или „полова идентичност“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.